Logo Vereniging BWT
Kunt u het bericht niet lezen? Bekijk de online versie.
 
Header Afbeelding
HEADLINES 26-03-2025

Technisch weer met lentekriebels

De afgelopen weken zijn wij verwend met heerlijke temperaturen, veel zon en geen drup regen. Technisch weer noemen wij dat ook wel in ons vakgebied. En met dit mooie weer kriebelt het om dingen te gaan doen en dingen te gaan organiseren. Ook als vereniging is het voorjaar, de tijd voor het organiseren van een aantal activiteiten. Zo zal op 12 juni in Ede het managementsymposium in het teken staan van de digitale transformatie van VTH, waarover in de volgende nieuwsbrief meer. Een maand eerder organiseren wij het grote toezichthouders- en handhaverscongres in de Kuip in Rotterdam. Dit congres wordt steeds populairder, waarbij wij nu al aan het aantal deelnemers van vorig jaar zitten, terwijl de inschrijving nog maar een paar weken open is. Wil je er nog bij zijn? Wacht dan niet te lang met inschrijven, Wij hebben namelijk niet het hele stadion afgehuurd, maar slechts het Maasgebouw waar er plek is voor rond de 350 deelnemers. Een evenement voor de gemeentelijke constructeurs is de dag van de constructeur georganiseerd door VNconstructeurs die op 19 juni plaatsvindt. Ook voor dit evenement kan nu al worden ingeschreven. 

Met als jaarthema van de vereniging; 'naar een digitale transformatie van VTH' een position paper en trendanalyse AI, Algoritmen en Gemeenten van de VNG, die ook ziet dat gemeenten de komende tijd veel meer zullen gaan werken met AI binnen hun processen en een artikel over slimmer digitaliseren met je eigen digiCoach, waarbij een interne medewerker kan worden opgeleid tot digiCoach en waarbij deze opleiding grotendeels wordt gefinancierd door DigiGO.

Omgevingswet en Wkb

Op 7 april vanaf 15:30 uur verzorgen Hajé van Egmond, Casper van Buschbach en ik een netwerkbijeenkomst over het grijze gebied tussen vergunningplicht of meldingsplicht voor de technische bouwactiviteit. Deelname is gratis dus meld je aan! Met de komst van de Wkb en de knip in de Omgevingswet is er in het proces van vergunningen en meldingen veel veranderd. Nu de Wkb ruim in jaar in werking is zijn er toch wel veel vragen en discussies over de bandbreedte van gevolgklasse 1, waarbij in deze netwerkbijeenkomst wordt ingegaan op de volgende onderwerpen:

  • Verschillende voorbeelden van bouwwerken uit de praktijk waarbij er discussie en/of onduidelijkheid is of deze wel of niet binnen gevolgklasse 1 vallen.
  • De discussies over wel of geen gelijkwaardigheden binnen een bouwplan waardoor een bouwplan wel of niet binnen Gevolgklasse 1 valt
  • De invloed en rol van lokale omstandigheden binnen Wkb meldingen
  • Hoe om te gaan met vergunningvrije bouwonderdelen binnen een bouwplan in gevolgklasse 1, en de rol van de kwaliteitsborger hierbinnen.
  • Signalen over het nu in de praktijk functioneren van gevolgklasse 1. 

Verder in dit blokje Wkb het jaarverslag 2024 van de TloKB. De toelatingsorganisatie voor de instrumenten en kwaliteitsborgers. In dit jaarverslag wordt duidelijk aangegeven dat er nog onvoldoende kan worden aangegeven over een goede werking van het stelsel, aangezien er in 2024 pas 33 afgeronde projecten waren die met een verklaring waren gereedgemeld. Totaal zijn er in 2024 maar 1.446 bouwmeldingen gedaan. Dat is gemiddeld slechts 4 per gemeente. Het is dus te vroeg voor conclusies, maar de oproep van de voorzitter van de TloKB Yvonne van Mastrigt, (bestuurder en burgemeester van Middelburg) om zo snel mogelijk verbouw en gevolgklasse 2 en 3 onder het stelsel te brengen, krijgt in ieder geval mijn steun niet. Ik zal haar binnenkort alle mails en meldingen in het meldpunt eerste kennisdeling doorsturen. Het gemiddelde cijfer in dit meldpunt staat op dit moment namelijk nog op een 2,3 dus nog niet echt richting een voldoende. Daarom ook nogmaals de oproep om ook uw ervaringen in dit meldpunt aan te geven. Het is geheel anoniem, en niet ter herleiden naar de melder. Wij horen ook graag uw ervaringen en het liefst natuurlijk ook positieve.

Over de Omgevingswet eigenlijk steeds minder nieuws, maar nog wel de 2 wekelijkse nieuwsbrieven Implementatie van 6 maart en van 20 maart, met onderwerpen over onder andere hoe de omgevingsvisie werkbaar kan worden gemaakt, de aankondiging dat de website aan de slag met de Omgevingswet per 1 juli stopt en de wijzigingen in de vergunningencheck voor zonnepanelen.

Bouwtechnisch nieuws

In het kader van brandveiligheid ligt de nieuwe NTA 6125 voor massieve houtbouw ter consultatie. Doordat er steeds meer constructief wordt gebouwd met hout is er behoefte aan betere richtlijnen over vuurlast in relatie tot de constructieve eigenschappen. 

Minister Mona Keijzer heeft minimumeisen laten uitwerken voor de energieprestatie van bestaande huurwoningen en utiliteitsgebouwen, zoals scholen en kantoren. In de Kamerbrief over verduurzaming gebouwde omgeving is te lezen hoe zij de regels die in 2026 worden opgenomen in het Bbl en in 2029 moeten worden gehandhaafd als huurwoningen hier nog niet aan voldoen gaat regelen. In het JTC (Juridisch Technische commissie bouwregelgeving) heb ik bij de behandeling van dit onderwerp aangegeven dat ik verwacht dat dit voor gemeenten vanaf 2029 veel toezicht en handhavingscapaciteit gaat vragen. De eDNA-methode waarover eerder in de nieuwsbrief is geschreven is vanaf 7 maart als erkende maatregel opgenomen in de Omgevingsregeling, waardoor met deze methode effectiever kan worden aangetoond of er wel of geen vleermuizen in een spouwmuur aanwezig zijn. 

In Bouwen met kwaliteit nr 2 van dit jaar ook weer veel bouwtechnisch interessant nieuws. Zo hebben Hajé van Egmond en ik een uitgebreid artikel geschreven over wanneer iets nu nieuwbouw is en tot wanneer het nog verbouw blijft. Een onderwerp waar bij menig gemeente wel eens een stevige discussie over is geweest. Verder in dit nummer met als thema 'conceptueel bouwen' een artikel over het sneller bouwen met optimale prijs-kwaliteitsverhouding en kwaliteitsborging en het certificeren van woningconcepten. En in de nieuwsbrief Gebouwd Erfgoed weer veel nieuws en evenementen over gebouwd en groen erfgoed met een bericht over de klokkenWiki met klinkend erfgoed die 15.000 luidklokken laat horen. De vraag is dan of u de klokken uit uw eigen woonplaats herkend. 

Organisatie en Vacatures

Waar ik even aandacht voor vraag is de dossierpagina op bwtinfo. Op deze pagina vind je diverse themapagina's over onder andere bouw- en sloopveiligheid, het toetsprotocol LTB, het toezichtprotocol, asbest, AI, het handelingskader CO en natuurlijk het Bbl, waardoor hier echt veel actuele informatie te vinden is. 

Er staan weer een aantal mooie vacatures open op de vacaturepagina. Zo zoekt de Haagse Pandbrigade, die ook actief betrokken is bij de organisatie van het toezichthouders en handhaverscongres op 15 mei, een aantal nieuwe collega's en zoekt ook de gemeente Amsterdam nieuwe collega's zoals een Bibob-adviseur VTH. De gemeente Leeuwarden zoekt een jurist VTH en de gemeente Berkelland een toezichthouder Omgevingsrecht. Lijkt jou de gemeente Utrechtse Heuvelrug een mooie werkgever, dan zijn zij daar op zoek naar een juridisch adviseur Fysieke leefomgeving. En wil je je kennis verder ontwikkelen, kijk dan op de opleidingenpagina van de vereniging. Hier vind je alleen de beste opleidingen binnen ons vakgebied. 

Veel leesplezier,

Wico Ankersmit
directeur Vereniging BWT Nederland

NIEUWS
25-03-25 Bouwen met Kwaliteit 2 2025
24-03-25 Slimmer digitaliseren met je eigen digiCoach.
21-03-25 Dag van de Constructeur: Focus op innovatie, transformatie en veiligheid
20-03-25 Nieuwsbrief Implementatie 20 maart 2025
18-03-25 Gebouwd erfgoed - nieuwsbrief gemeenten 24, maart 2025
13-03-25 TloKB Jaarverslag 2024
10-03-25 Uitwerking eisen energieprestatie voor huurwoningen en utiliteitsgebouwe
10-03-25 eDNA-methode toegestaan voor onderzoek naar vleermuizen bij spouwmuurisolatie
07-03-25 Nieuwsbrief Implementatie 6 maart 2025
04-03-25 Position paper en trendanalyse AI, Algoritmen en Gemeenten
03-03-25 De inschrijving voor het 4e VBWTN Toezichthouders en Handhaverscongres is geopend
27-02-25 Consultatieronde voor NTA voor brandveiligheid in massieve houtbouw
AGENDA
Hieronder vindt u het aanbod trainingen en bijeenkomsten voor de komende weken:
26-03-25 Beoordeling van bouwkwaliteit
27-03-25 Nationaal Funderingscongres 2025
27-03-25 VIVB Kennissessie 27 maart 2025
09-04-25 Beoordeling van bouwkwaliteit
08-05-25 Monument & Vergunning
15-05-25 Toezichthouders en handhaverscongres 2025 in De Kuip in Rotterdam
04-06-25 Lente-akkoord congres 2025
24-06-25 Essentiële Controlepunten Brandveiligheid 2025
DOSSIERS
Richtlijn Bouw- en sloopveiligheid
Toetsprotocol LTB 2024 Bbl BrisToets
STRUCK AI Ruimtelijke, Bouwtechnische en Vergunningsvrij Bouwen toetsing
Kennisdeling eerste ervaringen WKB
Kwaliteitsborging voor de bouw
Handelingskader CO en de gecertificeerde installateur
Collectief Traineeship BWT/VTH
Besluit bouwwerken leefomgeving
Toezichtprotocol Bouwactiviteit
Omgevingswet
Handreiking Brandveiligheid ouderen
Sloop en Asbestinformatie
Toolbox asbestdaken
Constructieve veiligheid
Milieuprestatie MPG
OPLEIDINGEN
Zie voor cursussen en start opleidingen ook de opleidingspagina op bwtinfo: www.bwtinfo.nl/opleidingen. Hier vindt u actuele cursus-c.q. opleidingsinformatie van:
Betonvereniging
BME Opleidingen b.v.
BOB Opleiding, Training en Advies
BV/BMS Opleidingen
Envire
Helix Academy
HU – Erfgoedopleidingen
Instituut voor Bouwrecht
Nieman Academie
PAO Techniek en Management
PONT Academy
Stichting Kennisoverdracht Bouwfysica
TVVL
Wolters Kluwer Schulinck Opleidingen
DOCUMENTEN
Heeft u beleidsdocumenten of praktische tools? Stuur ze naar info@bwtinfo.nl
09-10-24 Onderzoeksrapport Alternatieve Financiering VTH Taken
12-09-24 Hulpdocument Afvoer van rookgas en ventilatielucht: Hinder of niet?
24-05-24 Praktische handreiking optoppen
BWT info
Wie ontvangt deze nieuwsflits?
Iedereen die zich geabonneerd heeft op de nieuwsbrief van BWTinfo ontvangt deze nieuwsflits en verder alle leden van de vereniging Bouw- en Woningtoezicht Nederland (voor zover uw e-mailadres bekend is bij de ledenadministratie tel. 0318-438340)
Wilt u de nieuwsflits niet meer ontvangen via de e-mail? Afmelden