Selamat Tahun Baru! Gelukkig Nieuwjaar! |
Alle vrijwilligers, medewerkers, directie en Raad van Bestuur van Stichting Pelita wensen u een voorspoedig en liefdevol 2026! |
Eckenhausen-Tetznerpenning voor Jong1508 |
Dit jaar reikte Stichting Pelita de Eckenhausen-Tetznerpenning niet uit aan een persoon, maar aan een organisatie: Jong1508. Dat gebeurde op 13 december 2025 in Museum Sophiahof tijdens een Pelita Naoorlogse Generatiebijeenkomst. Een mooie plek en gelegenheid, want de jongerenorganisatie slaagt er als geen ander in om generaties en verhalen samen te brengen. Jong1508 doet dat sinds 2022 op zo’n succesvolle manier dat een penning niet kon uitblijven. Van harte gefeliciteerd, zeer verdiend!
Klik hier voor alle informatie.
In 2026 reiken we weer een penning uit aan een persoon of organisatie die van betekenis is voor ouderen met een achtergrond in voormalig Nederlands-Indië en Indonesië. Heeft u een goede suggestie? Laat het ons weten via info@pelita.nl. |
15 januari: Onzichtbaar Nalatenschap - Symposium over naoorlogse generatievraagstukken |
 | Er is nog een aantal plaatsen beschikbaar voor het symposium Onzichtbaar Nalatenschap! Bent u werkzaam in de zorg? En heeft u te maken met mensen voor wie de oorlog in het familieverhaal misschien wel een grote rol speelt? Wilt u weten hoe dit te herkennen en hoe je als zorgprofessional hierin ondersteuning kunt bieden? Of wat er mogelijk is op het gebied van behandeling?
We bieden een dag aan met lezingen, panelgesprekken, persoonlijke verhalen, workshops, lunch en een netwerkborrel.
Het symposium is bestemd voor zorgmedewerkers, hulpverleners, therapeuten, praktijkondersteuners, verpleeghuisartsen en andere belanghebbenden binnen de reguliere zorg en maatschappelijk werk.
Accreditatie is toegekend door: Registerplein; LV POH GGZ; VSR; Vaktherapeuten; VenVN en NIP - eerstelijns psychologen.
Toegang is gratis, inschrijving verplicht. Graag aanmelden uiterlijk 9 januari. Kijk hier voor het hele programma en wijze van inschrijving.
Kent u iemand die werkzaam is in de zorg? Dan zou het fijn zijn als u deze Nieuwsbrief deelt. |
Winactie: vrijkaarten voorstelling Yvonne Groeneveld 11 januari |
Om het nieuwe jaar in te luiden stelt Yvonne Groeneveld weer speciaal voor onze lezers een setje van twee vrijkaarten ter beschikking voor de voorstelling Liefde in Memoriam in haar Werftheater in Utrecht. Een voorstelling waarin zij haar gedichten over het verlies van haar man, haar grote liefde, deelt. En er is muziek van componist en pianist Rubijanto Sutanto, en het vocale trio Emy, Babs en Charles.
Wilt u kans maken? Mail ons dan uiterlijk 9 januari via info@pelita.nl. |
Stemmen van naoorlogse generaties nu online |
Tegen een kleine vergoeding kunt u nu de documentaire van Simone Berger en Armando Ello ook thuis bekijken. Klik hier.
De documentaire laat zien hoe traumatische oorlogservaringen van ouders en grootouders nog steeds impact kunnen hebben op hun nazaten. En hoe dit van generatie op generatie wordt doorgegeven. |
7 februari: Pelita Naoorlogse Generatiebijeenkomst met Dido Michielsen |
Wat betekent het om op te groeien met een vader die er (emotioneel) niet was? In haar nieuwste boek 'Verborgen vader' vertelt Dido Michielsen, lid van het comité van aanbeveling van Stichting Pelita, openhartig over haar Indische vader, zijn verleden en de sporen die dit naliet in haar eigen leven.
Tijdens de Pelita Naoorlogse Generatiebijeenkomst in Museum Sophiahof deelt zij haar verhaal en gaat ze in gesprek met het publiek over de afstand tot haar vader en de zogeheten ‘vaderwond’.
Kijk hier voor programma en tickets. |
Save the date: 20 maart Pelita Dialoogtafel |
Op 20 maart 2026 organiseert Stichting Pelita in Feniks, het kunstmuseum over migratie in Rotterdam, de Pelita Dialoogtafel. Ditmaal helemaal in het teken van het herdenkingsjaar 75 jaar Molukkers in Nederland. Op 21 maart 1951 kwam de eerste boot de Kota Inten aan in de Rotterdamse haven met aan boord meest Molukse KNIL-militairen en hun gezinnen. De plek van aankomst, de Lloydkade, is op steenworp afstand van Feniks, het kunstmuseum over migratie.
We gaan in gesprek, er is een maaltijd waarvan de ingrediënten het verhaal van kolonisatie en migratie vertellen en er zijn optredens van o.a. Tiga Batang Rumah.
Deelname is kosteloos, aanmelding verplicht. Klik hier voor programma en wijze van aanmelding. |
Reggie Baay in Sporen van Slavernij |
Reggie Baay, lid van ons comité van aanbeveling, was in maar liefst drie afleveringen te zien van de televisieserie 'Sporen van Slavernij' van Omroep Max.
Afgelopen zondag met prinses Laurentien. Zij ging op zoek, samen met onder andere Reggie Baay, naar haar Aziatische voormoeders, de Njai, die zonder rechten leefden bij Nederlandse kolonisatoren.
Eerder was Reggie te zien in het gezelschap van de zussen Klemann (Lois Lane) en Ernst Jansz (ook lid van het comité van aanbeveling).
Al deze afleveringen zijn hier terug te zien. |
Naoorlogse Generatiebijeenkomsten met Reggie Baay |
Stichting Pelita werkt samen INOG'26, de organisatie die maandelijks in Hilversum bijeenkomsten organiseert voor de naoorlogse generaties. Op 4 april is Reggie Baay te gast bij INOG'26. Kunt u daar niet bij zijn dan kunt u altijd nog op 2 mei naar de Pelita Naoorlogse Generatiebijeenkomst in Museum Sophiahof met Reggie Baay.
Kijk voor alle data op onze website. |
7 februari: INOG'26 met Riekje Hoffman en Irene Tjio |
Riekje Hoffman verzorgt een lezing over de Birma-Siam Spoorlijn en put daarbij ook uit haar persoonlijke reisverslag. Geregistreerd vaktherapeut Irene Tjio verzorgt een workshop waarin kunstzinnige uitingen een belangrijke rol spelen in de zoektocht naar identiteit en balans in het leven.
Kijk op de website van INOG'26 voor wijze van aanmelding. |
Nieuwe directeur Museum Sophiahof in Pelita Magazine |
Pepijn Hentenaar is sinds augustus 2025 directeur van Museum Sophiahof, de locatie waar ook Stichting Pelita (regio West) kantoor houdt. In de rubriek 'Ouders uit Indië' in Pelita Magazine december 2025, vertelt hij over zijn achtergrond en zijn ambities met het museum: "Ik hoop dat het in de toekomst net zo normaal zal worden om naar Museum Sophiahof te gaan als naar bijvoorbeeld het Rijksmuseum. Dat wil ik graag bereiken met een ijzersterke programmering die inhaakt op de actualiteit."
Lees hier het hele interview.
Wilt u ook zesmaal per jaar het Pelita Magazine in uw brievenbus ontvangen? Steun dan ons werk en word donateur. Dat doet u door op onderstaande knop te klikken. |
|
|
|
|
|